Itt a Tenyésztők Kupája

Amerika is becsatlakozik az ausztrál fennforgás mellé.

bc_turf_start_2021_eclipse.jpg

Ma és holnap kerül ugyanis megrendezésre a Tenyésztők Kupája - vagy ahogy a szervezők PR-osai próbálják honosítani becenevét, a Telivér Világbajnokság. Fontos tudni, hogy ez nem egy hivatalos világbajnokság, a lóversenyben ugyanis nincs ilyen rendezvény. Viszont, ha már mindenképpen valami hasonló címet kéne adni, az észak-amerikai kontinens viadalának nyugodtan kikiálthatjuk.

Idén ismét Del Mar ad otthont az amerikaiak mozgó ünnepének, ahol két nap alatt összesen tizennégy Tenyésztők Kupája futamban csapnak össze a telivérek a különféle távokon, borításokon és korosztályokban - de az őszi hajrá végére már unásig ismételtük a formulát. Európában a Prix de l'Arc de Triomphe hétvégéje, most Amerikában a Breeders' Cup a soros, decemberre pedig még Hongkong tartogatja a „Turf VB-t”. Bár annyit meg kell hagyni a rendezőknek, nem tudjuk, mikor állt olyan közel a Tenyésztők Kupája ahhoz, hogy tényleg Telivér Világbajnokság legyen, mint idén, ugyanis 67 külföldi ló áll starthoz az Államokban.

A legfontosabb számadatok: 14 BC futam, 179 induló, 67 külföldről, 9 országból, akik több, mint 34 millió dollárért versenyeznek.

Ma este a jövő reménységeire koncentrálunk, ezért is kapta a nap a Future Stars Friday becenevet. A kétévesek öt futamban mérik össze erejüket, melyből tradicionálisan kiemelkedik a mének és heréltek számára nyitott BC Juvenile, illetve a kancák BC Juvenile Fillies-je. A csikóknál szigorúan veszik az elosztást, kizárólag a Juvenile Turf Sprint-ben csaphat össze a két nem.

Szombaton pedig jön minden más, egészen konkrétan kilenc kiemelt verseny. A rengeteg lóra való tekintettel most nem részletezzük futamonként az esélyeseket - aki szeretne a mezőnyökről bővebben olvasni, itt teheti meg Sereg András főszerkesztőnk tollából. A főfutam, a BC Classic viszont mint mindig, most is megérdemel pár szót.

d379b311-b6d6-4abd-b4f5-8fea25e7e8ec.jpg

A 2000 méteres verseny jóformán a legszínvonalasabb, amit az Egyesült Államokban rendeznek. Persze, a Kentucky Derby-t nagyobb hagyomány övezi, mint a mindössze 42 éve életre hívott Tenyésztők Kupáját, de amíg ott csak a korán érő háromévesek rúghatnak labdába, itt mindenki.

Idén pedig az a különleges helyzet állt elő, hogy papíron a legjobb esélyt nem egy hazai, hanem egy európai ló képviseli: nevezetesen City of Troy. Aidan O'Brien toronymagasan a legsikeresebb vendég a rendezvényen, évről évre komoly csapattal érkezik a tengerentúlra, és többször tért már haza jobb statisztikákkal, mint bármelyik helyi tréner. Egy dolgot azonban soha nem sikerült még neki: megnyerni a Classic-ot. Pedig már 17 alkalommal próbálkozott jobbnál jobb lovakkal. (Erről itt olvashatnak.)

o_brien_zseni.png

City Of Troy bizonyára élete eddigi legnehezebb feladatával néz szembe, de ha valahol, hát itt tökéletes esélye van, hogy bebiztosítsa az Év Lova címet az Epsom Derby, az Eclipse Stakes és az International Stakes után. Először hagyja el a szigetországokat, így a főbb kérdés, hogy idegen környezetben és borításon is tudja-e hozni a megszokottat – bár O’Brien állítja, hogy nem okoz neki gondot a borításváltás.

Olyan viszont nincs, hogy egy BC Classic-on ne sorakozna fel az Egyesült Államok krémje, és ez idén sincs másképp. A hazaiak kedvence a tavalyi Juvenile győztese, a három csúcskategóriás győzelemmel büszkélkedő Fierceness, de a Kentucky Derby-második, Belmont-harmadik Sierra Leone is tiszteletét teszi. Emellett a japánok is komoly armadát sorakoztatnak fel, itt a Kentucky Derby bronzérmese, Forever Young jelentheti a legjobb esélyüket.

Nyitókép: America's Best Racing/ Eclipse Sportswire

süti beállítások módosítása