Egy nappal a Magyar Lóversenyzés 193. születésnapja után lefutják a “különös szezon” első kiemeltjét.
A lóversenyzés szerelmesei számára olyannyira várt futam, hiszen az utóbbi évtizedekben, rendre ez a szezon első nagydíja.
A legjobbaknak így itt értelemszerűen már koraiságot kell bizonyítaniuk és sebesség híján sem szabad lenniük, hiszen az 1400 méteres táv, az igencsak a „senki földje” a lóversenyzésben. A klasszis milerek inkább 1600-1800 méteren próbálkoznak (főleg Magyarországon, hogy a mérföldes Batthyány-Hunyady Díj után nem sokkal, a kétszázzal hosszabbra kiírt Millenniumi díjat is begyűjtsék vagy abban minél jobban szerepeljenek). A sprinterek számára viszont már kicsit hosszú a 7 furlong, vélhetően ezért is mindösszesen két darab (Káposztásmegyeri illetve a Budapesti díj) szerepel a kiemelt nagydíjaink között. (A Szent László díj nem számít ide, hiszen az kizárólag a kétévesek megmérettetése.)
1947-től lapozzuk fel a krónikáinkat, így jegyezzük fel, hogy a II. Világháború utáni első győztes Mario volt, nyergében Schejbal Józseffel.
Mestere az a Balogh János volt, aki 2019-ig az egyetlen személyisége volt lóversenyzésünknek, aki általa idomított lóval nyert derbyt, mint zsoké.
Egészen 2019-ig senki sem tudta ezt megismételni, de ekkor Stanislav Georgievnek sikerült ez a bravúr. A mester 1950-ben és 51-ben is visszavezethetett nyerőt, de három sikerrel nem lehet beférni a TOP trénerek társaságába, de erről majd kicsit később.
Az első duplázásra 1962-ig kellett várni, amikor is Absolon és Faragó Sándor címet védtek. A második győzelemnél a mester, Pallag József négy éven belül már a harmadik címét nyerte. 1970-71-ben ismét duplázás. Akkor Keszthelyi István idomítottja Avance a nyerő, előbb Krusnyiczky Mártonnal majd Parádi Istvánnal.
1986-tól Batthyány-Hunyady díjnak nevezték a versenyt, mert a ma így ismert kiadás, akkoriban még Munka Ünnepe díj néven futott. 1991-től aztán ismételten Káposztásmegyeri díj a neve. Gunner után kétszer a csodálatos Ryan’s Gift a győztes (Kállai Pállal), majd az új évezredben két Ribárszki idomítás, Gekko és Makaam is címet tudott védeni, ahogyan Városbíró is.
A II. Világháborút követő statisztikában Varga Zoltán 6 győzelemmel a csúcstartó zsoké. Mögötte egyel lemaradva Kállai Pál. Az idomároknál hármas holtverseny az élen. Aperianov Zakariás, Kedvesi József és Ribárszki Sándor egyaránt 5-5 győztest vezethetett vissza az évek folyamán. A versenyrekordot a képen látható csodás sprinter tartja 1:22.2-vel.
11 olyan telivért találunk ezen időszakban, akik az őszi, szintén 1400 méteres Budapesti díjat is megnyerték.
Ők Bakony, Azucena, Riverside, Ryan’s Gift, Városbíró, Steady As A Rock, Makaam, Silent Blessing, Zwegat, Báthory. Akik figyelmesen olvasták észrevették, hogy ez csak 10 név. Igen.
Midway 1987-ben és 88-ban mindkettő futamot megnyerte.
Bámulatos.
Házi László idomítottjának bravúrját, nevezetesen, hogy két futamban is címet véd ugyanazon évben, nagyon kevés telivér tudta bemutatni a 193 év alatt. Nem páratlan tett, hiszen nem kell sokat visszalapozzunk, hogy lássuk Steady As A Rocknak is sikerült ez, 2008-2009-ben „a Batthyány-Hunyady&Millenniumi” duplájával, de ennek ellenére ez egy meglehetősen szűk körű társaság.