13 nappal élte túl legnagyobb győzelmét

Owe Jonsson megrázó története.

Mai hősünk a 22. születésnapját sem érte meg, ráadásul akkor csapott le rá a kaszás, amikor legboldogabb napjait élte. Valljuk meg, a régmúlt hősei közül még mi, atlétikarajongók is jobbára csak azokat ismerjük, akik nem egy nyáron át „táncoltak” csak. Azaz egy szimpla Európa-bajnok nehezen fér be a sportág aranykönyvébe. Így van ez az 1962-es Európa-bajnokság 200-as győztesével, Owe Jonssonnal is.

A nyurga svéd atléta 1940. november 23-án született, s igazi all-round sportember volt. Az atlétika mellett másodosztályú jégkorongozó (a svéd bajnokságban!) és bandy-játékos – magyarul: jéglabda – volt. A legnagyobb tehetséget azonban futásban mutatta, 100-tól 400-ig versenyzett, de különösen 200-on volt eredményes. Ebben a számban hatszor javított az országos csúcson, a 21 másodperces határt épp Budapesten törte át: 1961. október 1-én 20.8-at repesztett a Népstadionban.

A civilben postásként dolgozó Owe nagy napja azonban a következő év szeptemberében jött el. A belgrádi kontinensbajnokságon a 200 méteren 20.8-cal nyerte az előfutamot, kerek 21 másodperccel a középfutamot, a döntőben pedig 20.7-es Eb-rekorddal előzte meg a lengyel Marian Foikot és az olasz Sergio Ottolinát.

Jonssont persze ünnepelte a svéd sajtó, de két hét sem telt el, egészen más miatt került az újságok címlapjára.

Egy kölcsönautóval szülővárosa, Växjö és Alvesta között valahogy átkeveredett a túloldali forgalmi sávba, és frontálisan ütközött egy szembejövő autóval.

Pontosan 13 nappal élte csak túl Európa-bajnoki győzelmét...

Nem, ez nem katonaruha, hanem a svéd postások akkori téli uniformisa.

Nyitókép: @AFTRetro Twitter