Martinek János szövetségi kapitány értékelt.
"Nagyon megerősödött a nemzetközi mezőny, nehéz lesz odaérni a világversenyek dobogójára, ezzel felértékelődött a korábban már megszerzett két magyar párizsi kvóta" - vélekedett Martinek János szövetségi kapitány a hétfőn véget ért bath-i olimpiai kvalifikációs öttusa-világbajnokság tapasztalatait összegezve.
"Vegyes érzelmek kavarognak bennem, amelyek hasonlítanak ahhoz, amit a legutóbbi, Bath-ban rendezett olimpiai kvalifikációs verseny, a 2019-es Európa-bajnokság után éreztem. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a lovaglással kapcsolatban déja vu érzésem van, megint az angol lovak okoztak nekünk problémát" - nyilatkozott az MTI-nek a szakvezető a hazaérkezés után. Hozzátette, négy éve a két legjobb magyar, Demeter Bence és Kovács Sarolta 260 pont körüli lovaglással a hetedik, illetve a tizenharmadik helyen végzett. Akkor ez a két helyezés kvótát ért, mert a kontinensbajnokságon nyolcat osztottak és egy nemzetből csak egy versenyző juthatott nemenként olimpiai kvalifikációhoz, illetve a vk-győztes eleve kiesett ebből a számításból.
"Nem csak mi szerepeltünk a vártnál gyengébben a lovaspályán, a három váltó negyvenhét lovaglásából például csupán kettő lett hibátlan, az egyéni versenyen pedig egy sem" - folytatta Martinek, majd arról beszélt, hogy bár nem sikerült elérni az előzetesen megfogalmazott célt, hogy minden számban harcban legyenek a magyar versenyzők az éremért, jó lovaglással Demeter Bencének lett volna esélye rá.
"Bencének vívásban nagyon kijött a lépés, az élen állt, de a lovaglással elszállt minden reménye. Gulyás Michelle is az első hatban végezhetett volna, ha nem zárják ki a lovaspályán. Bőhm Csaba a döntőben megnyerte a kombinált számot, és ezzel nagyot javított a lovaglás utáni helyzetén, hetedik helyével a legjobb magyar lett. Az ifjúsági korú Bauer Blanka sajnos a fináléban nem tudta megismételni az elődöntőben mutatott remek kombinált eredményét. A döntőbe nem jutott be a tavalyi év meglepetés Európa-bajnoka, Bereczki Richárd, aki azóta nem sokat mutatott, valamint Guzi Blanka, akiben fizikálisan benne van a lehetőség, de mentálisan erősödnie kell".
A kapitány arról is beszélt, hogy nagyon erős lett a mezőny, a jövőben nehéz lesz odaérni az érmes helyekre, ahhoz mindennek össze kell jönnie.
"Gulyás Michelle és Bőhm Csaba révén két kvótánk már van, a látottak alapján ezek felértékelődtek" - szögezte le Martinek János. Gulyás és Bőhm július 1-jén Krakkóban, az Európa Játékokon szerzett részvételi jogot a párizsi játékokra.
A délnyugat-angliai világbajnokságon alapesetben az első három hely ért kvótát, de azzal a megszorítással, hogy ha olyan öttusázó végez érmes pozícióban, aki már korábban kiharcolta az ötkarikás részvétel lehetőségét, a kvóta nem tolódik lejjebb, a ki nem osztható helyeket a 2024. június 17-én érvényes olimpiai világranglistáról töltik majd fel. Így végül a nőknél és a férfiaknál is egy-egy új kvótás lett: a brit Kerenza Bryson és a mexikói Emiliano Hernandez. Az olimpián egy országból nemenként két öttusázó nevezhető, így ha valahol több kvóta jön össze, az adott szövetség dönt, hogy kit indít. A bath-i vb-n a magyarok egy ezüsttel és egy bronzzal az ötödik helyen végeztek az éremtáblán. Második lett a Regős Gergely, Szép Balázs páros férfi váltóban, illetve harmadikként zárt a Bauer Blanka, Gulyás Michelle, Barta Luca összeállítású női csapat. Egyéniben a hetedikként záró Bőhm Csaba érte el a legjobb magyar helyezést.
Forrás: MTI , kép: MÖSZ facebook