A nagyversenyek sorában a második nagy erőpróba, amelyben a derbyévjárat az idősebbekkel mérkőzik, illetve mérkőzhetne.
A versenyt 1828-ban Batthyány Gusztáv és Iván, Hunyady Ferenc és József alapították, a díjat az általuk letett 500-500 arany évi 5%-os kamata képezte. Úgy mint – mai divatos szóval élve – szponzorok, ők lettek a verseny névadói. Az első Batthyány-Hunyady díjat 1829-ben futották, a két angol mérföldes távon kétszer kellett a pályázóknak megküzdeniük.
Jegyezzük fel az első győztes nevét: Miracle hatéves pej kanca, lovagolta az angol Boggis, de nála is emlékezetesebbet produkált Gróf Széchenyi István kiváló kancája, Estrella,amely sorozatban háromszor nyerte a futamot de még ezzel is csak a második legeredményesebb, mert Furiosissima négyszer. Utóbbi kiválóság egyébként négyszer nyerte meg e futam mellett a Kancadíjat is.
1836-tól már csak egyfutamos a verseny és a táv is változott, egy angol mérföld lett, ami megfelel a mai 1600 méternek. Ettől az időtől kezdve a Batthyány-Hunyady díj a tavaszi pesti meetingen a hároméves és idősebb évjáratú telivérek legjelentősebb összehasonlító versenye volt 1896-ig, amikor megjelent a Király, később Millenniumi Díj, hogy átvegye ezt a szerepet.
1949-ben a két arisztokrata neve már nem szerepelhetett a programon, Dákai Díj, majd mivel általában május 1-én (vagy annak közelében) futották a Munka Ünnepe Díj nevet kapta. 1986 és 1990 között lényegében a Káposztásmegyeri díj töltötte be ezt a szerepet. Most újra helyreállt a klasszikus verseny rend, a régi-új Batthyány-Hunyady díjat ismét a Káposztásmegyeri és a Nemzeti Díj közötti időben futják. Éppen utóbbi futam közelsége miatt viszont egyáltalán nem a háromévesek célpontja.
Ebből adódóan az idősebb lovak diadalmaskodtak, kivételt az olyan klasszis háromévesek képeznek, mint Tokio, Rascal, Miczi, San Gennaro, Starlight, Tempó, Cagliostro, Kamarás (ők a II. világháború előtt) majd Hellas, Gulianar, a nyitóképen látható Seebirk, Burda, Konfidens, Talár, Korda, Lajta, Devil Princess, de a XX. század utolsó győztese, aki a derbyévjáratot képviselte, 1993-ban a csodálatos Finavon, aki egy sokáig emlékezetes versenyben a korszak szupersztárját, Ryan’s Giftet verte Varga Zoltánnal a nyergében. Az utolsó induló pedig 1995-ben Gálya volt, aki végül negyedik lett, szintén Varga Zoltánnal.
Ezt hosszú csend követte egészen 2020-ig, amikor is Kovács-Bakos Szilvia indulónak adta Charlie Firpot, aki meg is nyerte a versenyt. Újra hároméves telivér a trónon.
Nézzük a statisztikákat 1947-től.
A lovasok bajnoka Gutai János lenne, de nyolc győzelméből 6 még 1947 elé esik, ahogy a hétszeres győztes, angol Jackson-é is, így hat sikerével Varga Zoltán a legeredményesebb a második világháború után.
A trénereknél 13 győztes idomítottjával Aperianov utolérhetetlen, mögötte Ribárszki következik néggyel, míg az apamének királya, az 1964-es bajnok, Imperiál, akinek ivadéki, öt későbbi kiadást nyertek meg, ahogy Buccaneer-é is.
A versenyrekordot (1.34.1) Quissisana tartja (2012).
Horváth József szavait kiegészítette, aktualizálta: Sereg András.